انتخاب استان ارسال خبر و مقاله مکان جدید

بهترین زمان سفر به رامسر

12/مهر/1399 مدیریت مقالات بدون دیدگاه

بهترین زمان سفر به رامسر: رامسر یکی از شهرهای شمالی بی نظیره که همه عاشق آن هستند. جاهای دیدنی رامسر بسیار متنوع مانند روستای جواهرده (که به راستی شایسته چنین نامی است و نگین مازندران هم لقب گرفته است)، جنگل دالخانی، یکی از زیباترین جنگل‌های ایران، و از همه مهم‌تر مجموعه تفریحی شهر سبز رامسر یا همان تله‌کابین رامسر که مجموعه‌ای از تفریحات جذاب و هیجان‌انگیز در آن ارائه می‌شود، هر فرد سخت‌پسندی را که برای سفر به این شهر وسوسه می‌کند.پس برای اجاره ویلا در رامسر و سفر به رامسر عجله کنید. اما برای اینکه بدانید بهترین زمان سفر به رامسر را با ما همراه باشید.

بهترین زمان سفر به رامسر بسته به هدف شما از سفر به این شهر متفاوت است؛ ما قصد داریم در ادامه بهترین زمان سفر به رامسر را از ابعاد مختلف بررسی کنیم تا بیشترین لذت را از سفر خود ببرید.

بهترین زمان سفر به رامسر از نظر آب‌و‌هوا

جواهرده

رامسر هم همانند اکثر شهرهای شمالی کشور، تابستان‌هایی گرم و مرطوب با هوای شرجی آزاردهنده و زمستان‌های سردی دارد؛ بنابراین بهترین زمان سفر به رامسر از نظر آب‌و‌هوا، فصل بهار (مخصوصا اواسط اردیبهشت) و اوایل پاییز اس.

البته ییلاقات مرتفع اطراف رامسر مانند روستاهای جواهرده، جنت رودبار و گرسماسر، حتی در تابستان هم هوای کاملا خنک و دل‌پذیری دارند و در آن‌ها خبری از هوای گرم و شرجی نیست.

اگر هم دوست دارید هوای بارانی، مه‌آلود و ابری جنگل‌های اطراف رامسر را تجربه کنید، اوایل پاییز و مهر ماه بهترین زمان سفر به این شهر است.

جواهرده

بهترین زمان سفر از نظر رویدادها و مراسم‌ها

آئین های استان مازندران

مراسم گلکار یکی از مراسم دیرینه استان مازندران است که در روستای جواهرده (روستایی در ۳۰ کیلومتری رامسر که فاصله زمانی آن با رامسر تنها ۵۳ دقیقه است) برگزار می‌شود. در این مراسم که در روز هفدهم مرداد برگزار می‌شود، اهالی روستا دیوار مسجد آدینه را با گلی که به جای آب، از شیر تازه دام‌ها و با سلام و صلوات تهیه شده است، گلکاری می‌کنند.

مردم روستا معتقد هستند که این کار باعث پربرکت شدن محصولات دامی و کشاورزی می‌شود. اهالی خونگر جواهرده در این روز، علاوه بر انجام این کار به جشن و شادی می‌پردازند و برای اینکه قدرت خود را به رخ یکدیگر بکشند، با هم کشتی مازنی می‌گیرند.

مراسم گلکار

جشن تیرگان

یکی دیگر از مراسم جالب این روستا جشن تیرگان است که برخلاف اسم آن در روزهای دوازدهم و سیزدهم آبان برگزار می‌شود. جشن تیرگان در واقع گرامیداشت پیروزی مردم ایران در مقابل ضحاک ماردوش و جان‌فشانی آرش کمان‌گیر (که اکثر ما داستان آن را می‌دانیم) است و در اکثر نقاط استان مازنداران برپا می‌شود.

در زمان برگزاری این جشن که کمی شبیه جشن‌های شب یلدا است، مردم با انجام کارهایی همچون طبخ خوراکی‌های محلی این شهر، چوب خوردن از لال‌ها و شعرخوانی، بلندترین شب‌های جواهرده را سپری می‌کنند.

جشن تیرگان

آئین بل نوروز

یکی دیگر از مراسم‌هایی که توصیه می‌کنیم در زمان برگزاری آن به رامسر سفر کنید، آئین سنتی نوروز بل است که تاریخ مشخصی ندارد و هر سال از سیزدهم تا هفدهم مرداد ماه برگزار می‌شود (اما معمولا اکثر سال‌ها در روز ۱۶ یا ۱۷ مرداد برگزار می‌شود)ِ.

در این مراسم که برگزاری آن به معنای پایان سال دیلمی (گیکلان) و آغاز سال جدید است؛ مردم آتش عظیمی روشن می‌کنند و در حالی که لباس محلی نو بر تن دارند و موسیقی محلی می‌نوزاند، با خواندن آواز محلی لحظات شادی را در اطراف آتش سپری می‌کنند.

آئین بل نوروز

مراسم کرنازنی

مراسم کرنازنی که محلی‌ها به آن سماسوس می‌گویند، یکی از آئین‌های جالب مردم رامسر است که در ماه محرم برگزار می‌شود. قدمت برخی از کرناهای این مراسم به سیصد سال می‌رسد که نشان از قدمت زیاد این مراسم است.

در این مراسم کرنازنان به دو گروه سرکرناچی و ورکن تقسیم می‌شود. در ابتدا سرکرناچیان در کرناها می‌دمند و سپس کرناوران جواب آن‌ها را می‌دهند. معمولا صدای کرناها همانند نوای یا حسین یا امام یا وای حسین کشته شد، است.

مراسم کرنازنی

مراسم دودوشان

یکی دیگر از آئین‌های سنتی رامسر، مراسم دودوشان است که هر ساله در اوایل خرداد ماه در روستای اشکورات برگزار می‌شود. در این مراسم فردی به نام سرگالش که وظیفه نگه‌داری از دام‌ها را برعهده دارد، آن‌ها را به چرا می‌آورد و پس از چرا، دام‌ها را دو بار می‌دوشد.

سرگالش شیری را که بار دوم دوشیده است، نزد خود نگه می‌دارد و متعهد می‌شود در قبال شیری که تحویل گرفته است، در پایان فصل چرا مقداری کره حیوانی، دوغ، کشک و ماست محلی به گله‌داران تحویل دهد. این آئین که در حقیقت یک جشنواره است، با مراسمی مانند طناب‌کشی و کشتی محلی و اعطای جوایز به افراد برتر، نواختن ساز محلی و خواندن آواز محلی و انجام رقص محلی به پایان می‌رسد.

مراسم دودوشان

نوروزخوانی

مراسم نوروزخوانی یکی دیگر از مراسم‌های جالب دیگر است که معمولا ۱۵ روز مانده به آغاز سال نوی شمسی در اکثر شهرهای شمالی برگزار می‌شود و نوروزخوانان با مدح امامان و خواندن ترانه‌های محلی، آغاز سال نو را به مردم تبریک می‌گویند.

نوروزخوانان چند نفر هستند که یک نفر از آن‌ها اشعار را می‌خواند، نفر دوم ساز را می‌خواند و نفر سوم که به آن بارکش می‌گویند، در خانه‌ها را می‌زند و هدایای مردم را که معمولا پول، تنقلات، شیرینی و تخم‌مرغ است، جمع‌آوری می‌کند.

نوروزخوانی

جشنواره ملی گل گاو زبان

جشنواره ملی گل گاو زبان رویدادی است که توصیه می‌کنیم در زمان برپایی آن حتما به رامسر سفر کنید. این جشنواره چند سالی است که در خرداد ماه (این جشنواره امسال هفتم خرداد ماه برگزار شد) در جنت رودبار، پایتخت گل‌گاو‌زبان ایران همراه با برنامه‌هایی همچون اجرای ترانه زنده، موسیقی محلی، تقدیر و تشکر از کشاورزان نمونه، پیاده‌روی خانوادگی و برنامه‌های شاد دیگر برگزار می‌شود.

جشنواره ملی گل گاو زبان

در ضمن در طی این مراسم می‌توانید طعم نان داغ محلی و تازه را که به دست زنان بومی تهیه می‌شود، امتحان کنید و سوغات (مانند گل گاو زبان و عسل با کیفیت) و صنایع‌دستی روستا را نیز از دکه‌های کوچک اطراف محل برگزاری مراسم تهیه کنید. در ضمن در این مراسم زنان و مردان با لباس‌های محلی زیبای خود حاضر می‌شوند که در نوع خود جاذبه فرهنگی منحصر‌به‌فردی است.

در ضمن اگر در فصل تابستان و نوروز به رامسر سفر کردید، جشنواره‌‌ها و مراسم ویژه‌ای تله‌کابین رامسر را از دست ندهید؛ این جشنواره‌ها با حضور هنرمندان مشهور برگزار می‌شود و فضای مفرحی را برای مسافران ایجاد می‌کند.

بهترین زمان برای بازدید از جاذبه‌ها

جواهرده

جواهرده یکی از جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده زیبا و جذاب اطراف رامسر است که به هیچ وجه نباید بازدید آن را از دست دهید. این روستا در خرداد ماه و سه ماه تابستان از آب‌وهوایی مطبوع و طبیعتی رویایی برخوردار است.

جواهرده

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی یکی دیگر از جاذبه‌های شگفت‌انگیز رامسر است که در هر چهار فصل سال، زیبا است و در فصل تابستان نیز هوای نسبتا خنکی دارد.

جنگل دالخانی

کاخ موزه رامسر

کاخ موزه رامسر یا کاخ مرمر رامسر یکی دیگر از جاذبه‌هایی است که در سفر به رامسر حتما باید از آن بازدید کنید. ساعات بازدید از این جاذبه ۹ الی ۱۷ است.

کاخ موزه رامسر

موزه مردم شناسی

توصیه می‌کنیم در سفر به رامسر از موزه مردم‌شناسی این شهر هم دیدن کنید. ساعات بازدید از موزه مردم‌شناسی همه روزه از ساعت ۹ الی ۲۱ است.

موزه مردم شناسی

آبگرم سادات

حیف است که به رامسر بیایید و از اثرات شفا‌بخش آب گرم سادات محله برخوردار نشوید. این مجموعه همه روزه از ساعت ۹ الی ۲۱ پذیرای گردشگران است.

آبگرم سادات

تله کابین رامسر

تله‌کابین رامسر هم یکی از اماکن تفریحی این شهر است که سفر به رامسر بدون لذت بردن از آن تکمیل نمی‌شود. این مجموعه تفریحی همه روزه به جز سیزدهم فروردین ماه و ایام سوگواری، از ساعت ۹:۳۰ الی ۲۰ پذیرای گردشگران است.

تله کابین رامسر

بهترین زمان سفر از نظر خلوت بودن و کاهش هزینه‌ها

اجاره ویلا در رامسر

تقریبا هر کسی می‌داند که تابستان فصل خوبی برای سفر به شمال نیست؛ زیرا شلوغی و هوای گرم و شرجی شما را کلافه می‌کند و از سویی دیگر اجاره ویلا در رامسر بسیار گران است و از سفر خود پشیمان می‌شوید. نوروز هم فصل خوبی برای سفر به این شهرها نیست؛ زیرا هم ممکن است رگبارهای سنگین و ناگهانی به دلیل ناپایدار بودن وضعیت جوی شما را غافلگیر کند و هم میزان مسافران این شهرها در این ایام به اوج خود می‌رسد.

اجاره ویلا در رامسر

بهترین زمان سفر به رامسر از این نظر، اردیبهشت و خرداد (مخصوصا خرداد) است؛ البته اوایل تا اواسط مهر نیز هوا کاملا سرد نشده است و قیمت ویلاها و مراکز اقامتی نیز به میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند

 

برچسب ها: بهترین زمان برای مسافرت به شهر رامسر بهترین زمان سفر به رامسر از نظر آب‌و‌هوا بهترین زمان برای سفر به رامسر دیدنی های رامسر دیدنی های رامسر درتابستان دیدنی های رامسر در پاییز بهترین زمان اجاره ویلا در رامسر بهترین زمان سفر به رامسر در زمستان بهترین زمان سفر به رامسر در بهار دیدنی های رامسر در تابستان جاهای دیدنی رامسر بهترین زمان سفر به رامسر بهترین فصل سفر به رامسردیدگاه
دیدگاه شما :