انتخاب استان ارسال خبر و مقاله مکان جدید

حمام اروج رامیان

4/اسفند/1398 مدیریت گردشگری در گلستان بدون دیدگاه

حمام اروج رامیان متعلق به اواخر دوره قاجاریه است. این حمام در محله قدیمی کهنه بازار شهر رامیان قرار دارد. پلان حمام به شکل مربع و مصالح به کار رفته در آن ، شامل آجر ، سنگ لاشه و ملاط ساروج است. این حمام در اوایل حکومت مظفرالدین شاه قاجار ساخته شده و دارای دو خزینه آب سرد و گرم، حوض، پاشوره و گرمخانه است. این بنا دارای دو ورودی شمالی و جنوبی است.

آب حمام از چشمه ای که در بالای شهر رامیان قرار داشت تامین می‌شده است. فضای داخلی حمام توسط عبور هوای گرم از کانالهایی که در زیر کف حمام قرار دارد گرم می‌شد.

بنای این حمام شامل ورودی، رختکن، خزینه آبگرم، خزینه آبسرد، گرمخانه، تون یا آتشخانه و سرویسهاست. این بنا دارای دو ورودی شمالی و جنوبی است . ورودی اصلی بنادر ضلع جنوبی قرار دارد و ورودی شمالی بنا نیز الحاقی است . ورودی پس ازچند پله به پایین فضای رختکن منتهی می‌شود.

ارتباط رختکن با گرمخانه به وسیله دالانی کم عرض صورت می‌گیرد که دارای قوس هلالی است آب حمام ازچشمه ای که در بالای شهر رامیان قرار داشت تامین می‌شده است و بوسیله تنپوشه‌های سفالی به داخل حوض وخزانه آبگرم وارد می‌شد. فضای داخلی حمام توسط عبور هوای گرم از کانالهایی که در زیر کف حمام قرار دارد گرم می‌شد این کانالها به اندازه ۴۰×۴۰ و به عمق ۶۰ سانتیمتر است. پوشش گنبدی بنا از آجر و به صورت پالانه اجرا شده است و در بالای آن نورگیرهای حمام تعبیه شده است.

 

برچسب ها: دیدنی های رامیان جاهای دیدنی رامیان رامیان کجاست مناطق دیدنی رامیان دیدنی های گلستان حمام اروج رامیاندیدگاه
دیدگاه شما :