انتخاب استان ارسال خبر و مقاله مکان جدید

گرگان شهر دیدنی های بی نظیر

11/شهریور/1398 مدیریت گردشگری در گلستان بدون دیدگاه

گرگان شهر دیدنی های بی نظیر : گرگان مرکز استان همیشه سسرسبز استان گلستان است. گرگان شهر 4 فصل است و زیبایی بسیار زیادی دارد.این شهر در سال 1316 استرآباد نام داشت و قدمت آن به بیش از 6 هزار سال پیش بازمی‌گردد؛ جمعیت آن بیش از 500 هزار نفر بوده که از اقوام گوناگون و کاملاً خونگرم و مهمان نواز تشکیل شده‌اند. طبیعت بی‌نظیر این شهر بسیار چشم‌نواز و زیبا است و گرگان را به یکی از مقصدهای اصلی سفر ایرانیان تبدیل کرده است.

پارک جنگلی ناهارخوران

پارک‌جنگلی ناهارخوران محبوب‌ترین منطقه تفریحی گرگانی‌ها محسوب می‌شود. ناهارخوران در جنوب شهر گرگان در فاصله‌ هشت کیلومتری از مرکز شهر و در انتهای جاده ناهارخوران قرار‌گرفته است. این تفریحگاه دارای آب‌و‌هوایی مطبوع و ملایم‌ نسبت به نقاط شمالی شهر است. طی ۲۰ سال گذشته با بزرگ شدن گرگان، این پارک به شهر متصل شده است. جاده ناهارخوران امروزه یکی از پررفت و آمدترین خیابان‌های شهر به شمار می‌رود.

پل تاریخی آق قلا

این پلتاریخی در شهر آق قلا واقع شده است و در حدود 18 کیلومتری شهر گرگان و بر روی رود قرار گرفته است. پل تاریخی آق قلا تنها پل ایرانی است که برروی آن تزئینات آجری قرار گرفته است. قدمت تاریخی این پل مربوط به زمان صفویان می باشد که  در چند دوره پیش این پل را مرمت کردند و در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این پل دارای دو مناره بوده است که امروزه اثری از آن نیست.  در حال حاضر این پل را محل عبور گردشگران و عابر پیاده است و به عنوان یک آثار قدیمی از آن یاد می کنند. سبک معماری پل تاریخی آق قلا بسیار هوشمندانه و خارق العاده می باشد. قدمت تاریخی این پل و همچنین هنر آجرکاری بی نظیر آن این پل را یکی از جاذبه های گردشگری گرگان قرار داده است.

قله زبله

این قله یکی از قله های معروف روستای زیارت می باشد. قله زبله واقع در قسمت شرق روستای زیارت است و از آنجا به کل روستا مشرف هستید. قله زبله یکی از ارتفاعات زیارت است که چشم اندازی بی نظیر و خیره کننده دارد و مسیرهای دسترسی به آن روستای زیارت , سر علی آباد و همچنین از سمت رودخانه پیر شیخ می توان به این منطقه زیبا رسید. هر کدام از این مسیرها به نوعی زیبایی خیره کننده ای دارد. قله زبله دارای ارتفاعی در حدود 2537 متر می باشد و مدت زمانی که صرف می شود تا به قله صعود کرد در حدود شش ساعت می باشد.

کاخ آقا محمدخان قاجار

این کاخ یکی از با ارزش ترین بناهای تاریخی شهر گرگان می باشد که تنها عنصیر باقی مانده از حکومت قاجار می باشد. این کاخ واقع در پارک شهر نزدیک به دروازه بسطام سابق و روبروی دبیرستان ایرانشهر می باشد.از جمله ویژگی‌های خاص این بنا می‌توان به پلان مستطیلی، ستون‌های چوبی و سرستون‌های مقرنس‌کاری شده به همراه تزئینات زیبا اشاره کرد. بر اساس شواهد، زمین‌های کاخ و نواحی اطراف آن در حدود سال ۱۰۰۷ هجری قمری به دستور شاه عباس اول خریداری و تعدادی ساختمان دولتی در آن تاسیس شد، اما پس از به قدرت رسیدن آقا محمدخان به محل اقامت و ستاد جمع‌آوری نیروی نظامی وی تبدیل شد. در سال ۱۳۸۳ این بنا به شماره‌ ۱۱۲۸۸ به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است.

پس از به قدرت رسیدن آقا محمد خان این مجموعه، محل اقامت آقا محمد خان و ستاد جمع آوری قوای نظامی وی گشت که در آن دوره جزء محله نعلبندان محسوب می شد. عمارت دارالاماره و دارالحکومه آن معروف و زیبا بود، بقیه بناهای آن همچون کلاه فرنگی، عمارت عباس خانی و عمارت سلیمان خانی نامیده می شدند. اکثریت این بناها از سنگ ساخته شده بود. کلاه فرنگی در غرب آن بود و سرای پذیرایی حاکم استرآباد به حساب می آمد.

دیوار دفاعی گرگان مشهور به مار سرخ

دیوار دفاعی گرگان که آن را در کتب تاریخی با نام های دیوار بزرگ اسکندر یا دیوار سرخ هم یاد کرده اند، دیواریست که قدمت آن تقریبا اندازه دیوار چین است. این دیوار دارای طول ۲۰۰ کیلومتر بوده و در سال ۱۳۸۷ به ثبت ملی رسید. در بین اهالی این منطقه دیوار دفاعی گرگان به “مار سرخ” هم نیز مشهور است و علت آن نیز استفاده از آجرهای سرخ در قسمت میانی دیوار می باشد. به عقیده کارشناسان این دیوار نیز همانند دیوار چین به منظور دفاع از مرزهای کشور و مقابله در برابر نفوذ دشمنان ساخته شده بوده است.

طبیعت سردانسر

سردانسر یکی از مناظر طبیعی بکر استان گلستان است. برای سفر به سردانسر باید از میانه روستای زیارت به سمت نخود چشمه و پس از آن به سمت چکل پیرزن حرکت کنیم.

آبشارهای دره تل انبار

آبشارهای دره تل‌انبار در نزدیکی روستای زیارت واقع شده است. این دره متشکل از ۵۳ آبشار دو تا ۴۰ متری است که ۲۰ آبشار آن بیش از ۱۰ متر ارتفاع دارند. برای بازدید از این آبشارها نیاز به مهارت‌های فنی و تجهیزات فرود است. ۲۵ آبشار در این دره نیازمند فرود با طناب است. شایان ذکر است پس از فرود از آبشار اول این دره، باید مسیر را ادامه داد و راه بازگشت وجود ندارد.

منطقه شکار ممنوع چلچلی

نام منطقه شکار ممنوع چلچلی از نام کوه چلچلی در ارتفاعات جنوب شرق گرگان گرفته شده است. به دلیل صعب‌العبور بودن و عدم توسعه راه‌های دسترسی، دارای طبیعتی بکر و نسبتا دست‌نخورده است. منطقه چلچلی یکی از بهترین مناطق زیست مرال، شوکا، پلنگ، خرس، خوک وحشی، کبک دری، قوچ و میش، کل و بز و انواع پرندگان شاخه‌نشین است. چشمه‌سارهای فراوان این منطقه سرچشمه رودخانه قره‌سو را تشکیل می‌دهند.

 

 
دیدگاه
دیدگاه شما :