انتخاب استان ارسال خبر و مقاله مکان جدید

طراحی و اجرای آکواریوم، تنگ بزرگ خونه رو اینجوری بساز!

24/آبان/1396 مدیریت مقالات بدون دیدگاه

 

طراحی و اجرای آکواریوم :همیشه دیدن مناظر اقیانوس و دریا و ماهیان زیبا و رنگارنگ آرامش خاصی را در ما ایجاد می کند و شاید به همین دلیل است که حداقل یک بار در زندگیمان به فکر استفاده از آکواریوم در دکوراسیون داخلی خود افتاده ایم و خواسته ایم دنیای زیر آب را از نزدیک لمس کنیم. اما در این جا باید به این نکته اشاره کنیم که انتخاب و خرید آکواریوم دارای اصولی است که در عین سادگی بسیار با اهمیت هستند زیرا اگر رعایت نشوند، وجود یک آکواریوم نه تنها زیبایی و آرامش را به خانه ما نمی آورد بلکه استرس، دردسر و هزینه زیاد را با خود به همراه خواهد داشت. بنابراین تصمیم این موضوع را با اهالی فن و شرکت های مرتبط مطرح کرده و شما را در انتخاب صحیح راهنمایی نماییم.

مسلما سازه آکواریوم، چه در ابعاد کوچک و چه در ابعاد بزرگ، به دلیل نگه داشتن حجم قابل توجهی آب و موجودات زنده از اهمیت زیادی برخوردار است. برای خرید آکواریم حتما به این نکته توجه داشته باشید که سازه شیشه ای آن چگونه است زیرا باید در صورت بروز هرگونه تنش های پیش بینی نشده مانند زلزله، ضربات سخت و یا شکست احتمالی کم ترین خسارت و ریسک را داشته باشد. شیشه مصرفی آکواریوم بر اساس تمامی استانداردهای فنی مهندسی، شیشه ایمن یا سکوریت است و در بعضی از موارد که ابعاد آن بزرگ تر می شود از شیشه های لمینیت و آکریلیک استفاده می کنند. مقاومت مکانیکی و حرارتی این نوع شیشه ها حداقل ۴ برابر شیشه معمولی است.محاسبات در سازه آکواریوم بدین معنی است که قطعا انتخاب نوع شیشه، ضخامت، نوع آب بندی و تمامی موارد مرتبط با ساخت یک سازه شفاف ایمن، باید توسط یک کارشناس، محاسبه و سپس اجرا گردد. مسلما برای آکواریوم ها با ابعاد و ارتفاع زیاد این محاسبات باید با دقت بیش تری انجام شوند.

در مورد تجهیزات آکواریوم نکاتی مهم و ضروری به نظر می رسند از جمله :

 • از کیفیت و دوام تجهیزات و  همچنین کارکرد صحیح آن ها مطمئن شوید.
 • مشخصه های فنی تک تک اجزا باید با شرایط آکواریوم از قبیل حجم، اکوسیستم، نوع ماهی و ... متناسب باشند.
 • کاربرد تجهیزات آسان بوده و پیچیدگی های خاص برای کاربر وجود نداشته باشد.
 • متعلقات خارجی معمولا برای تکمیل نمای یک آکواریوم زیبا می باشند. بنابراین بهتر است در انتخاب پوشش ها یا دکور اطراف آکواریوم به هماهنگی با محیط اطراف و  فضایی که آکواریوم در آن قرار دارد توجه کنید تا به یک هارمونی دلنشین برسید. 

- انتخاب مکان و جایگاه صحیح

انتخاب محل صحیح و مناسب برای آکواریوم می تواند آرامش در محیط را افزایش دهد و هم چنین چون ما از موجودات زنده نگهداری می کنیم پس باید شرایط زیست محیطی آن ها هم تا حد امکان برآورده شود. بنابراین نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • آکواریوم نباید در معرض نور آفتاب و درست در مجاورت پنجره نورگیر قرار بگیرد. با نور زیاد جلبک درون آکواریوم رشد می کند. هم چنین گرمای حاصل از آفتاب با تمام شدن روز از بین می رود و افت دما درون آکواریوم ایجاد می شود که برای موجودات خونسردی مانند ماهی ها مناسب نیست. هم چنین گرمای زیاد خصوصا در روزهای گرم می تواند موجب مرگ ماهی ها شود.
 • باز و بسته شدن درب منزل و امواجی که از صدای درب حاصل می شود می تواند برای ماهی ها آسیب رسان و استرس زا باشد. آکواریوم خانگی را در نزدیکی درب ورودی و یا فضاهای شلوغ قرار ندهید. صدای تلویزیون، رادیو و مانند آن هم برای ماهی ها مزاحم است.
 • وسایل گرمایشی و سرمایشی نباید در نزدیکی محل نگهداری آکواریوم خانگی باشد.
 • آکواریوم را مستقیم روی زمین قرار ندهید و آن را روی پایه یا میز بگذارید.
 • اگر برای تامین برق موردنیاز برای پمپ آکواریوم یا نور آن، آکواریوم را در نزدیکی پریز برق قرار می دهید برای وسیله دیگری از آن پریز استفاده نکنید تا رفت و آمد برای ماهی ها استرس و تنش ایجاد نکند.
 • سعی کنید آکواریوم را در قسمتی قرار دهید که برای سرویس دهی، تمیز کاری و تعویض آب آکواریوم فضای کافی داشته باشید.
 • آکواریوم خانگی را آنقدر دور از دید قرار ندهید که نتوانید از زیبایی آن بهره کافی را ببرید.

- انواع گونه زیستی آکواریوم

از نکات دیگری که در انتخاب آکواریوم باید به آن توجه داشته باشید نوع گونه زیستی که تمایل دارید در آکواریوم شما زندگی کند! چهار گونه استوایی ، مرجانی ( آب شور ) ، رودخانه ای و مردابی این گروه بندی را تشکیل می دهند. انتخاب گونه ماهی مناسب به شرایط اقلیمی مکانی که آکواریوم در آن قرار می گیرد بستگی دارد. 

طراحی آکواریوم استوایی:

 ساختار آکواریوم استوایی به گونه ای است که نیازمند نور زیاد و دمای مناسب است، البته نور بیش از حد نیز باعث رشد نامتجانس جلبک ها می شود و به ظاهر آکواریوم لطمه زیادی می زند. دمای مناسب برای این گونه ۲۸ تا ۳۲ درجه سانتیگراد است. مرحله بعد انتخاب گونه ماهیان است ، گوپی ، آنجل ، بلک ویدو ، نئون و انواع تترا ها ماهیان آکواریوم استوایی را تشکیل می دهند .

طراحی آکواریوم مرجانی :

این آکواریوم  محیطی پوشیده از مرجان ها و صدف های دریایی دارد. آب این گونه شور است و می بایست از ماهیان آب شور ( دریایی ) استفاده کرد . دلقک ماهی ، آنجل آنتن دار ، خفاش ، خروس دریایی می توانند به عنوان ماهیان این گونه انتخاب شوند.

طراحی آکواریوم رودخانه ای :

 سعی کنید در این حالت آکواریوم را به شکل کف رود خانه طراحی کنید ، استفاده از تعدادی صخره کوچک آکواریوم را به محیط طبیعی نزدیک تر می کند. بهتر است در  ماهیان گوشتخوار مانند اسکار ، دراگون ، کارد ماهی ، و انواع سیچلاید ها  مناسب این محیط هستند. استفاده از گیاه در این آکواریوم پیشنهاد نمی شود زیرا معمولا توسط ماهیان نابود و ریشه کن می شوند . دمای مناسب برای این گونه ۲۲ تا ۲۸ در جه سانتیگراد با نور ملایم است.

طراحی آکواریوم مردابی :

ماهیان مناسب این گونه را فایتر ، کت فیش ، پوزه خرگوشی و گورامی ها تشکیل می دهند . گیاه گندمی نیز مناسب ترین گیاه برای این آکواریوم است.

به طور کلی در انتخاب ماهی مناسب اکواریوم به نکات زیر دقت کنید:

 • ماهی‌ هایی انتخاب کنید که حساسیت بالایی نداشته باشند مخصوصا اگر تازه کار هستید.
 • ماهی‌ هایی انتخاب کنید که با یکدیگر سازگار بوده و همزیستی خوبی داشته باشند.
 • ماهی‌ هایی انتخاب کنید که تحرک خوبی داشته باشند و در بسیاری از اوقات بتوانید آن‌ها را ببینید.
 • ماهی‌ هایی انتخاب کنید که عادات غذایی یا نگهداری‌های ویژه نداشته باشند.
 • بهتر است برای انتخاب ماهی حتما با یک متخصص یا فردی که تجربه بیش تری دارد مشورت کنید.

از اهالی فن چه انتظاری داشته باشید

در حال کلی متخصصین و کسانی که آکواریوم را به شما تحویل می دهند خدماتی دارند که باید از آن ها انتظار داشته باشید:

 • کنترل وضعیت ظاهری آکواریوم
 • کنترل متعلقات اصلی شامل فیلترها،سیستم هوادهی،سیستم نورپردازی،گرم یاسردکننده­ ها و ...
 •  نظافت فضای درونی وبیرونی آکواریوم
 •  تست کیفیت آب
 •  تعویض مواد داخلی فیلترها درصورت نیاز
 • تغییرات دکور داخلی درصورت نیاز
 • تعویض کسری آب براساس تست­ های انجام شد 
 • افزودن مواد موردنیازجهت ایجادتعادل شیمیایی درآب
 • تامین غذای ماهی­ ها و آموزش موارد لازم
 • سرویس­ دهی اضطراری حداکثر تا ۴۸ ساعت پس ازتماس
گلستانی ها

خدمات گلستانی ها اجرای دکوراسیون داخلی کاغذ دیواری-پارکت-لمینت و کابینت سازی و ...

کادر طراحی داخلی ما افراد کارآزموده می باشند.

ما معتقد هستیم اولین ومهمترین عامل موفقیت، صداقت دربرخورد با مشتری همراه با ارائه خدمات شایسته است.

جهت انجام سفارش با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

۰۹۱۱۴۴۸۱۸۷۰

۰۱۷۳۲۲۴۵۳۶۲

 

برچسب ها:دیدگاه
دیدگاه شما :