خانه های سنتی گرگان

۱۹/بهمن/۱۳۹۸ مقالات بدون دیدگاه

خانه های سنتی گرگان : بافت تاریخی گرگان با وجود خانه های سنتی که دارد تنها جایی است که می توان به دور از هیاهوی شهر ساعت ها در آن قدم زد و نفس کشید. جایی که شما را به اصالت این شهر وصل می کند. گرگان شهری با خانه های سنتی که بام آنها سفالی و قرمز رنگ , دیوارهایی که رج به رج درکنار هم چیده شده اند.

برای بسیاری از مسافرانی که به شهر گرگان سفر می کنند علاوه بر مناطق بکر و دیدنی و طبیعت گردی می توانند باید بدانند که  گرگان در کوچه‌پس‌کوچه‌های قدیمی خود خانه‌هایی دارد و هر کدام از این خانه‌ها رازها و قصه‌هایی در دل خود دارند. وارد هریک از خانه های تاریخی گرگان شوید، متوجه می‌شوید حس زندگی همچنان در هر گوشه و کنار خانه وجود دارد. زندگی هنوز و همچنان در این خانه‌ها جریان دارد اگر با چشم دل بنگرید و با گوش جان به دنبال صداها بگردید.

اجاره خانه سنتی در گرگان

برای اینکه در قلب گرگان و در بافت تاریخی آن بتوانید یک خانه سنتی  داشته باشید ما اقامتگاه عمارت صدر را پیشنهاد می کنیم. اقامتگاهی تاریخی در قلب تاریخ گرگان. خانه ای سنتی با آداب و رسوم مردم گرگان میزبان شما می باشد.

این عمارت دارای اتاق های سنتی برای اقامت شما دارد که برای خفظ زندگی سنتی کف خواب می باشند. در این اقامتگاه شما می توانید عطر چای تازه دم و صبحانه مقوی و سنتی را تجربه کنید. از این رو اگر به گرگان سفری داشتید، بازدید از بافت تاریخی شهر را که خانه‌های تاریخی بسیار منحصربه فردی در آن قرار گرفته است را از یاد نبرید.

09114481870

خانه های سنتی بافت تاریخی گرگان

باقری ها سرای بی نظیر

سرای باقری‌ها یکی از برجسته‌ترین خانه های تاریخی گرگان است که در محله سرچشمه واقع شده است و ساخت آن در دوره پهلوی اول صورت گرفته است. سرای تاریخی باقری‌ها یکی از وسیع‌ترین عمارت‌های تاریخی شهر گرگان با هفت حیاط و فضاهای متعدد داخلی با کاربردهای مختلف است. یکی از جذابیت‌های بازدید از این بنا کثرت و وسعت حیاط‌های آن است. در شکل فعلی ساختمان، پس از ورود وارد حیاط هشتی خواهید شد که فضایی نسبتا کوچک با حوضی در میانه است.

پس از آن دو حیاط بیرونی، دو حیاط درونی، حیاط سرطویله و حیاط مطبخ را در بخش‌های مختلف بنا می توانید مشاهده کنید. مصالح به کار رفته در بنای این ساختمان از چوب، خشت، آجر، سفال، کاهگل و شیشه است. خانه باقری‌ها نیز همچون سایر خانه‌ها در شهرهای مختلف کشور با توجه به آب و هوای خاص منطقه خود ساخته شده است.

خانه های سنتی گرگان

خانه های سنتی گرگان

سرای تقوی‌ها، پاتوقی جان و دل

سرای تقوی ها که در دوران قاجار در شهر گرگان ساخته شده متعلق به بزرگ خاندان تقوی، حاج میرزا محمدتقی تقوی بوده که او را به دلیل مراوداتی که با روس‌ها در زمینه تجارت داشته با نام تقی‌اف می‌شناختند.

سرای تقوی‌ها با داشتن ده حیاط از بزرگترین خانه های تاریخی گرگان از زمان قاجار است. حیاط‌های این عمارت همچون سایر عمارت‌های هم عصر خود هریک دارای کاربرد مخصوص به خود بودند، برخی محلی برای نگهداری حیوانات، برخی محل نگهداری مواد غذایی و برخی محل جمع شدن اهالی خانه به حساب می‌آمدند.

فروشگاه “سوغات جان و دل” که چند سالی می‌شود در شهر گرگان فعالیت خود را آغاز کرده و به فروش شیرینی‌های مخصوص این شهر مشغول است، علاوه بر محل فروشگاه اصلی خود در بلوار ناهارخوران، به تازگی اقدام به خرید یکی از حیاط‌های خانه تقوی‌ها کرده و آن را به پاتوق مردم اهل دل اختصاص داده است.

در فضای حیاط میز و صندلی‌هایی چوبی با طرحی ساده و حال و هوای گذشته وجود دارند که اگر بخواهید در فضای باز بنشینید می‌توانید به این طریق تجربه‌ای دلنشین داشته باشید. اما در طبقه بالای عمارت نیز می‌توانید در اتاق‌هایی که با زیرانداز و بالش به شکلی سنتی آماده شده‌اند بنشینید و از منوی ساده اما جذاب پاتوق چیزی انتخاب کنید و در فضای دوست‌داشتنی خانه میل کنید.

خانه های سنتی گرگان

خانه های سنتی گرگان

منو در کنار نوشیدنی‌های سرد و گرم و برخی میان‌وعده‌های معمول کافه‌ها، شامل انواع دمنوش‌های سنتی، معطر و بسیار خوش طعم است که همگی نام‌هایی قدیمی و جذاب دارند و هر کدام شما را برای انتخاب وسوسه می‌کنند.

می‌توانید این دمنوش‌ها را با چند نوع کیک ساده که در منو وجود دارد میل کنید. به همراه سفارش شما صاحبان پاتوق نمونه‌ای از سوغاتی که در “جان و دل” به فروش می‌رسند نیز برای شما می‌آورند تا با طعم دل‌انگیز این شیرینی‌ها آشنا شوید و اگر مایل بودید از بخش فروشگاه آن‌ها را خریداری کنید.

 خانه مفیدیان متعلق به دوره قاجار در بافت گرگان است

خانه مفیدیان متعلق به دوره قاجار را به عنوان یکی دیگر از بناهای ارزشمند بافت تاریخی است و این بنا بدست سید ضیاءالدین مفیدیان درسال ۱۳۲۷ساخته شده است.

خانه مفیدیان به صورت مجموعه و از سه ساختمان مجزا تشكیل شده است. ساختمان ضلع جنوبی كه قدیمی ترین قسمت بناست مربوط به دوره قاجاریه است. بنای ضلع شرقی كه فضای خدماتی (مطبخ)است، مربوط به همین دوره است. اما ساختمان ضلع شمالی بنا مربوط به دوره پهلوی است كه احتمال می رود برروی یك ساختمان دوره قاجاریه ساخته شده است.

خانه های سنتی گرگان

خانه های سنتی گرگان

تزئینات خانه شفیعی، یادگار دوره قاجار است:

در بنای خانه شفیعی همچون دیگر بناهای به جای مانده از دوره قاجار توجه خاصی به تزیینات می شده است كه از آن جمله می توان به طاق و طاق نماهای جناغی، تزیینات آجری خفته راسته، در بالای ورودی ستون های آجری اشاره کرد.

از دیگر زیبایی های بصری این بنا، میزان ارتفاع آن است؛ وجود سطوح شیبدار شیروانی ها، سفال و رنگ قرمز آن، وجود تراس‌ها، پوشش گیاهی، دسترسی به چشم انداز بافت از طریق تراس ها، همگی از زیبایی های دیگر بنا به شمار می روند.

خانه های سنتی گرگان

خانه های سنتی گرگان

خانه امیر لطیفی

خانه امیر لطیفی مربوط به دوران قاجار است که در پشت مسجدجامع گرگان و نزدیک به بازار قدیمی نعلبندان قرار دارد. خانه‌ی امیر لطیفی و یا به عبارتی موزه‌ی صنایع دستی گرگان در حدود ۱۰۰ مترمربع  وسعت دارد و ساختاری سنتی را به خود اختصاص داده‌است. در ساخت این بنای تاریخی از چوب، خشت، آجر و ملات ساروج استفاده شده که بعدها کف اتاق‌های آن را سیمان کرده‌اند.

خانه های سنتی گرگان

خانه های سنتی گرگان

خانه‌ی فاطمی

این بنا مربوط به دوره‌ی قاجار و پهلوی است. خانه‌ی فاطمی ۴۷ اتاق در فضای اندرونی و بیرونی، حیاط خلوت، تالار و … را از آن خود کرده که همگی معماری ویژه‌ای دارند. این خانه‌ی تاریخی وابسته به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان است که در نزدیکی خانه‌ی باقری و خانه‌‌ی امیر لطیفی قرار دارد.

خانه های سنتی گرگان

خانه های سنتی گرگان

خانه‌ی دارویی یکی دیگر از خانه‌های تاریخی گرگان

این بنا به دوران پهلوی اول تعلق دارد و در خیابان باغ شاه (ملل) گرگان واقع شده‌است. این خانه‌ی تاریخی نیز در اسفند ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است.

خانه های سنتی گرگان
 

 
دیدگاه
دیدگاه شما :