انتخاب استان ارسال خبر و مقاله مکان جدید

دیوار دفاعی گرگان

25/اسفند/1398 مدیریت گردشگری در گلستان بدون دیدگاه

دیوار دفاعی گرگان دومین دیوار بلند دفاعی و سومین دیوار طولانی جهان، در استان گلستان قرار دارد و پیشینه تاریخی آن را در حدود ۲۰۰۰ سال تخمین زده‌اند. این سازه در ۲۹ تیرماه سال ۱۳۷۸ به ثبت ملی رسیده ‌است. در میان عناصر سازنده‌ی دیوار دفاعی گرگان ، دفاع به عنوان مهم‌ترین عنصر به چشم می‌آید که گذشتگان برای حفظ این سرزمین و ساکنان آن، این سازه‌ی آجری را بنا کرده‌اند. دیوار دفاعی گرگان و دیوار چین تقریباً همزمان و به دلیلی یکسان (حمله صحرا‌نشینان شمالی) ساخته شدند. شنیدن نام دومین دیوار دفاعی جهان شاید کافی باشد تا سفرمان را به سوی گلستان آغاز کنیم.

دومین دیوار تاریخی جهان

این دیوار که از آجر‌های سرخ رنگ ساخته شده دقیقاً از کناره رود اترک در ساحل کمتش تپه و شمال بندر ترکمن آغاز شده است و به سمت کوه‌های گلیداغ امتداد یافته است. هرچند که هنوز مکان دقیق پایان یافتن دیوار مشخص نیست، اما پیش‌بینی می‌شود که در حدود رود گرگان یا قله کوه علی آباد پایان یابد. درواقع اولین بار خلبان آمریکایی که در سال ۱۳۱۶ بر فراز گرگان حرکت می‌کرد، با عکس‌های خود از منطقه متوجه شد که چنین دیواری در یک مسیر طولانی از کناره دریای خزر کشیده شده است. همین کشف اولیه بعد‌ها مبنای تحقیقات گسترده باستان‌شناسی شد. گفته می‌شود ساخت این دیوار حدود ۹۰ سال به طول انجامیده است؛ و طول آن احتمالاً ۲۰۰ تا ۱۷۰ کیلومتر است.

جنس دیوار از آجر، سنگ، سرب، آهک و گچ تشکیل شده است. هرچند که در بخش‌های مختلف جنس دیوار و مدل ساخت آن کمی باهم متفاوت است. شواهد متعددی از وجود کوره‌های آجرپزی در امتداد دیوار به دست آمده است. این کوره‌ها در عمق زمین و ابعاد ۸ در ۸ ساخته شده بودند که چند نمونه آن‌ها توسط کارشناسان کشف شده است.

دیوار دفاعی گرگان

چرا مار سرخ رنگ؟

دیوار دفاعی گرگان در بین اهالی منطقه به “مار سرخ” هم مشهور است. علت نام‌گذاری آن استفاده از آجرهای سرخ در قسمت میانی دیوار است. به عقیده کارشناسان این دیوار نیز همانند دیوار چین به منظور دفاع از مرزهای کشور و برای مقابله در برابر نفوذ دشمنان ساخته شده است. جالب اینجاست که برای این دیوار انتهایی مشخص نشده به این دلیل که در زمان ساخت این دیوار، سطح آب دریای مازندران از الان پایین‌تر بوده و ممکن است بخش‌هایی از این دیوار زیر آب دریا قرار گرفته و تخریب شده باشد.

بهترین زمان سفر

با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه، بهترین زمان سفر به اینجا اصولا اوایل بهار یا اوایل پاییز است. اما اگر خواستید در تابستان و زمستان هم می‌توانید به این منطقه بروید، ولی باید با شرایط سرما و گرمای خطه شمالی این منطقه کنار بیایید. بازدید از دیوار دفاعی گرگان چند ساعتی طول می‌کشد، به همین دلیل لازم است مقداری خوراکی و آب آشامیدنی به همراه داشته باشید. برای اقامت هم باید روی اقامتگاه های بومگردی خالد نبی حساب کنید.

دیوار دفاعی گرگان

آدرس دیوار بزرگ گرگان

با تمام این اوصاف اگر مشتاق شدید این دیوار را از نزدیک ببینید اگر بخواهید با خودرو شخصیتان به این منطقه بروید، ابتدا حدود ۵۳۵ کیلومتر رانندگی از سمت تهران به سمت شهرهای فیروزکوه، ساری، گرگان، آزادشهر و مینودشت و سرانجام به کلاله را در پیش دارید. اما اگر با وسایل نقلیه عمومی می‌خواهید به سمت این منطقه بروید، هر روز و به ‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت کلاله، گنبدکاووس، آزادشهر و گرگان حرکت می‌کنند. همچنین شما می‌توانید با قطار یا هواپیما تا گرگان بروید و از آنجا به راحتی با ماشین‌های متعددی که در دسترس هستند، خودتان را به کلاله برسانید. نشانی هم این است: کلاله، منطقه‌ پیشکمر یا روستای تمرقره‌قوزی.

دیوار دفاعی گرگان

چرا باید دیوار تاریخی جرجان را ببینید؟

بخش زیادی از این سازه‌ی ۲۰۰ کیلومتری تخریب شده یا زیرخاک پنهان است و در حال حاضر از کل طول دیوار تنها ۳۵ کیلومتر آن باقی مانده که از ارتفاعات پیش‌کمر تا روستای زاو در پارک ملی گلستان بیشتر نمایان است. برای گذر از فراسوی زمان و سفر به دوران مهم در مهندسی جهان، بازدید از دیوار دفاعی گرگان پیشنهاد کی سفر به شما است.

مهندسان ایرانی در طول سده‌ها و هزاره‌های پیشین با به کارگیری ۴ عنصر طبیعت، آب، خاک، باد، آتش و همگام و هماهنگ با محیط‌زیست بناها و سازه‌هایی را ساخته‌اند که دیوار دفاعی گرگان یکی از طویل‌ترین آن‌هاست. دیده‌ها حاکی از آن است که مهندسی ایران و امپراتوری ساسانی به خوبی با مهندسی امپراتوری روم رقابت داشته و یا حتی از آن پیشی گرفته‌ است.

 
دیدگاه
دیدگاه شما :