انتخاب استان ارسال خبر و مقاله مکان جدید

آخر هفته کجا بریم؟ از گنبد تا خالد نبی

30/دی/1398 مدیریت آخر هفته کجا بریم؟ بدون دیدگاه

آخر هفته کجا بریم؟ از گنبد تا خالد نبی :  گاهی اوقات برای اینکه یه آخر هفته خوب داشته باشیم باید برنامه ریزی عالی داشته باشیم. انتخاب اینکه اخر هفته کجا بری خیلی سخته و در نهایت مورد پسند تمامی همسفرهایت هم باشد. امروز می خواهیم شما را دعوت به برنامه واسه آخر هفته به گنبد کاووس تا خالد نبی کنیم. سفری هیجان انگیز به همراه دیدنی هایی که شاید باورش سخت باشد.

گنبد کاووس کجاست؟

شهری که دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیبا و فراوان می باشد. گنید کاووس واقع در شمال کشور در استان همیشه سرسبز گلستان می باشد. این استان هر ساله تعداد زیادی از مسافران را به خود جلب می کند.

استان گلستان شهری که دارای تمدن و بافت تاریخی بی نظیری می باشد. "گنبدكاووس" از بزرگترین شهر ها و مركز شهرستان "گنبدكاووس" در استان "گلستان" می باشد. این شهر زیبا و پر جاذبه كه در گذشته های دور با نام "گنبد قابوس" نیز شناخته می شده به دلیل وجود برج آجری زیبا و بلند آن كه بلند ترین برج آجری جهان نیز به حساب می آید، زبانزد می باشد.

دیدنی های گنبد کاووس دارای چشم اندازهایی منحصر به فرد و دیدنی است این منطقه به دلیل قرار گرفتن در مجاورت کشور ترکمنستان دارای آداب و روسوم ویژه ای نیز می باشد که همین آداب و رسوم و فرهنگ خاص مردم این مناطق خود موجب جذب گردشگران زیادی در این مناطق شده است.

گنبد کاووس دارای تمدن 6 هزار ساله می باشد و یکی از شهرهای استان گلستانه، که دومین شهر بزرگ استان، بعد از گرگانه با تاریخی پرفراز و نشیب و دانشمندانی نامدار و اقوامی مقتدر و بقایای آثار باستانی فراوان که جایگاهی مهم و ارزشمند در تاریخ و تمدن باشکوه ایران داره.

دیدنی های گنبد کاووس

یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری میل گنبد یا برج قابوس می باشد که بر بلندای یک تپه قرا رگرفته است. این برج به عنوان بلندترین برج تمام آجری در دنیا شهرت دارد. این بنای تاریخی بسیار با شکوه و دیدنی است.

این برج از سطح تپه ۵۰ متر ارتفاع دارد که ۳۲ متر آن از پای برج تا قاعده بالای هرم ناقص است و از آغاز مخروط تا نوک آن ۱۸ متر است. این برج در گذشته هادی و راهبر مسافرانی بوده که از این سرزمین عبور می‌کرده‌اند.

مجتمع سواركاری گنبد کاووس

مجتمع سواركاری گنبد کاووس در شمال شرقی شهر و در بلوار معلم واقع است. این مجموعه دارای ۱۲۰ هکتار زمین کشاورزی، پارکینگ، فضای سبز، پیست اسب‌دوانی به مساحت تقریبی ۳۰ هکتار، سوئیت، ویلا، استبل (اسطبل) زمستانه و تابستانه، جایگاه مسابقات و استخر شنا است. مسابقه‌های اسب‌دوانی در فصل‌های بهار و پاییز برگزار می‌شود و دوستداران بسیاری را از گوشه و کنار کشور به خود جذب می‌کند.

خالد نبی سرزمین ترکمن صحرا

خالد نبی از جاهای دیدنی گلستان است که با شهرستان گنبد کاووس، 90 کیلومتر و با شهرستان کلاله، 55 کیلومتر فاصله دارد. نزدیک‌ترین روستا به این جای دیدنی، روستای گچی سو است که در فاصله‌ی 6 کیلومتری آن قرار دارد.

این جای دیدنی روی قله کوه گوگجه داغ قرار دارد که ارتفاع آن حدود 700 متر است. مجموعه خالد نبی شامل چند جای دیدنی است: زیارتگاه خالد نبی، زیارتگاه چوپان آتا، زیارتگاه عالم بابا و قبرستان خالد نبی.

آخر هفته کجا بریم؟ از گنبد تا خالد نبی

آخر هفته کجا بریم؟ از گنبد تا خالد نبی

آرامگاه خالد نبی

از جاده‌ای زیبا و تماشایی که عبور کنید به آرامگاه خالد نبی نزدیک می‌شوید. از آن‌جا برای رسیدن به این آرامگاه دو راه دارید، یکی مسیر ماشین رو و دیگری مسیر پیاده روی که البته برای پیاده طی کردن این راه باید کفش مناسب بپوشید.

نوک یکی از قله‌ها آرامگاهی را می‌بینید که خیلی‌ها به اشتباه تصور می‌کنند آرامگاه خالد نبی است اما در واقع مقبره چوپان آتاست. مقبره خالد نبی نیز در نزدیکی این مقبره است. آن‌طور که گفته می‌شود خالد نبی آخرین پیامبر قبل از حضرت محمد(ص) است که برای تبلیغ آیین مسیحیت به این منطقه آمده بوده و امروزه اهالی ترکمن و مسافران در سفر به ترکمن صحرا از زیارتگاه ایشان بازدید می‌کنند.

بهترین زمان سفر به خالد نبی

فروردین و اردیبهشت بهترین تاریخ رفتن به خالد نبی است. دوماه اول بهار که خبری از گرمای هوا نیست و دشت‌ها حسابی سرسبز شده‌اند، بهترین وقت رفتن به خالد نبی است.

آخر هفته کجا بریم؟ از گنبد تا خالد نبی

آخر هفته کجا بریم؟ از گنبد تا خالد نبی

مسیر خالد نبی

پس از طی مسیری حدودا ۴۰ کیلومتری گنبد کاووس تا کلاله که با خالد نبی ۵۵ کیلومتر فاصله دارد باید به سمت روستای گچی‌سو حرکت کنید (فاصله این روستا تا قبرستان ۶ کیلومتر است). از روستای گچی سو، دشت صاف و هموار ابتدای جاده تبدیل به دشت‌های تپه‌ای کوچک و بزرگ می‌شود.

سال های گذشته برای رفتن به خالد نبی بعد از روستای گچی سو باید مسیر ناهمواری را طی می کردید اما چند سالی است که این مسیر آسفالت شده است و راه را برای مشتاقان خالد نبی هموار کرده است. جایی که مثلش را در هیچ کجا نمی‌توان پیدا کرد.

اقامت در ترکمن صحرا

برای اقامت در نزدیکی خالد نبی هم می‌توانید اقامتگاه‌های بومگردی مثل اقامتگاه بومگردی هزار دره خالد نبی یا اقامتگاه بومگردی ترکمن یورت را انتخاب کنید. بعضی از این اقامتگاه‌های بومگردی، گردشگران را با قاطر به خالد نبی می‌رسانند؛ هزینه هر ساعت اجاره قاطر حدود 60هزار تومان است.

آخر هفته کجا بریم؟ از گنبد تا خالد نبی
دیدگاه
دیدگاه شما :