خالد نبی جادویی در افق نامحدود تپه های سبز

۱۲/خرداد/۱۳۹۹ مقالات بدون دیدگاه

خالد نبی جادویی در افق نامحدود تپه های سبز: آرامگاه خالد نبی در جنوب شرقی گنبد کاووس در بالای کوهی بین کلاله و مراوه تپه واقع شده است. آرامگاه خالد نبی مناظر بسیار خاصی دارد. مردمان محلی اعتقاد دارند كه یكی از پیامبران (خالد) در آنجا دفن شده اند و برای او دو مقبره دیگر ساخته اند و آنجا برای ایرانیان به محلی زائر تبدیل شده اند.

مقبره خالد نبی

در استان گلستان در نزدیکی مرز با ترکمنستان مقبره خالدنبی واقع شده است. طبق سنت شفاهی یوموت ترکمنها خالدنبی یک پیامبر پیش از اسلام بوده که درهمسایگی آن دو مقبره دیگر به نام های عالم بابا و چوپان آتا وجود دارد.

خالد نبی جادویی در افق نامحدود تپه های سبز

آرامگاه خالدنبی دومین جاذبه گردشگری گلستان با منظره ای از تپه سبز بیکران است. این مکان یکی از بهترین مناطق برای تجربه دیدن طلوع و غروب خورشید است. وجود مقبره خالدنبی دراین منطقه باعث شده است که هر ساله مخصوصا در فصل بهار تعداد قابل توجهی از گردشگران ایرانی و خارجی به این منطقه سفرکنند.

خالد نبی

خالدنبی کجاست؟

مقبره خالدنبی در 90 کیلومتری شمال شرقی گنبد کاووس و 6 کیلومتری روستای گچی سو است. بنای مقبره خالد نبی که با کوههای اطراف احاطه شده است این ساختمان کوچک فروتنانه است که معماری آن ساده و زیبا است.

کمی اون طرف تر ساختمان کوچک آجری دیگری قرار دارد که مقبره یک قدیس ناشناس به نام چوپان آتا (چوپان عطا) و آلم بابا ، داماد خالد نبی را در خود جای داده است. با توجه به متون تاریخی ، احتمالاً چوپان آتا چوپان یا یکی از وفاداران خالد نبی بوده است. نمای اصلی این دو ساختمان از سه پنجره و یک درب با طاق های طاقدار در بالای پنجره ها و درها تشکیل شده است. کل بنا با یک گنبد فلزی پوشانده شده است.

خالد نبی

قله تانگری داغ یک منظره پانوراما از یک طبیعت خارق العاده معروف به هزار دره یا دره پنج شیر ارائه می دهد. این دره های زیبا طوری طبیعی کنارهم چیده شده اند که مانند امواج دریا هستند.

قسمت شمال شرقی آرامگاه خالد نبی مشرف به یک میدان نسبتاً بزرگ است که در آن بسیاری از ستونهای سنگی بنا شده است. این بناهای تاریخی که تعداد آنها به 600 عدد می رسد ، در واقع سنگ قبرهایی هستند که به شکل ستون هایی به طول یک تا پنج متر و ضخامت 50 سانتی متر ساخته شده اند.

خالد نبی

قبرستان شگفت انگیز خالدنبی

از این سنگ قبرها هیچ اطلاعاتی در دست ندارند و بنابراین ناشناس هستند. اما طبق مطالعات باستان شناسی تاریخ قبرستان به سال 630 بر می گردد. طبق طبقه بندی باستان شناسها سنگ قبرهای این قبرستان از سه نوع است.

1) ستون های سنگی به طول پنج متر و به صورت عمودی بنا شده است. قسمت بیرونی هر ستون به شکل شمع حک شده است در حالی که انتهای آن به شکل یک کلاه ایمنی استفاده می شود. طبق یک فرض رایج ، این نوع سنگ قبرها علامت قبرهای مردانه خواهد بود.

2) ستون های کوتاه تر (از 60 سانتی متر تا چهار متر) حک شده به شکل صلیب ، که ظاهر مردی را که ایستاده است برانگیخته است ، بر روی باسن تکیه می دهد. مطابق فرضیه فوق الذکر ، این دسته از سنگ ها مطابق قبرهای زنانه میباشد.

3) تعداد معدودی نیز پیدا می کنیم که سنگهایی به شکل قوچ حک شده اند. طبق سنت ترکمن ، قوچ سمبل شجاعت و قدرت است.

خالد نبی

از دیگر جاذبه های طبیعی و مذهبی در این منطقه می توان به درخت برکت ، چوب شفابخش  و درختان باستانی کاشته شده در سواحل چشمه الخضر اشاره کرد. برای رسیدن به مکان توریستی خالد نبی ، باید از یک گذر کوه بسیار زیبا عبور کنید که به خودی خود یکی از جاذبه های طبیعی منطقه است.
دیدگاه
دیدگاه شما :