پشتیبانی 09114481870 انتخاب استان ارسال خبر و مقاله ثبت اقامتگاه ۰

روستای حاجی دلا ییلاقی زیبا در آمل

بدون دیدگاه

روستای حاجی دلا ییلاقی زیبا در آمل : حاجی دلا، روستایی است از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران ایران می باشد.روستای حاجی دلا با قرارگرفتن در۳۶ درجه شمالی و ۵۲ درجه شرقی یکی از روستاهای ییلاقی زیبا ی دهستان دلارستاق آمل است.حاجی دلا با ارتفاع ۱۹۰۰ متر ازسطح دریا، دارای آبخوان ونگاره ای با ستانی که به تا یید استاد دکتر سید آهنگ کوثر پدر آبخوان داری ایران و جهان، قدمت آن به بیست تا بیست و پنج هزار سال قبل میرسد.

برای اجاره ویلا درآمل و لاریجان با شماره 09114481870 تماس حاصل نمایید.

این روستا در دهستان لاریجان سفلی قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۲۷ نفر (۸خانوار) بوده‌است.

نام باستانی و اصیل حاجی دلا بر اساس متون باستانی و اوستایی آچی دلا بنام سرزمین دلاوران است وجز دو سه روستای بسیار نزدیک به قله دماوند بوده است.روستایی زیبا و با فاصله اندک از قله دماوند و مناظر چشم نواز دشت های سرسبز که آن را منحصر به فرد کرده اند. این روستا دارای ۱۰۰ خانوار بوده که اغلب در زمستان خانواده های کمی در آن زندگی می کنند، اما با آمدن فصل بهار و تابستان مردم زیادی برای سکونت به اینجا می آیند.

روستای حاجی دلا ییلاقی زیبا در آمل

سیب، آلو، گلابی، گردو، گیلاس، آلبالو و همچنین سبزیجات و سیب زمینی از جمله محصولات کشاورزی حاجی دلا می باشد. به غیر از جاذبه های گردشگری این روستا دارای جاذبه های مذهبی مانند دو امامزاده به نام های امامزاده شهاب الدین و پسرش سلطان احمد می باشد که بسیاری برای زیارت این دو امامزاده می آیند.
از اماکن تاریخی آن میتوان به مقبره شیخ شهاب الدین و مقبره سلطان احمد که مربوط به دوره صفویان است اشاره کرد. لازم به ذکر میباشد که قسمتی از کاشیکاری های مقبره شیخ شهاب الدین توسط افراد سودجو به خارج از کشور قاچاق و به موزه کشورهای غربی فروخته شده است.

نحوه دسترسی به روستای حاجی دلا

مسیر دسترسی آن جاده هراز و در فاصله ۶۰ کیلومتری آمل بعد از پاسگاه بایجان و عبور از تونل ۹ در سمت چپ خروجی دلارستاق و روستای ناندل با تابلوهایی کاملا مشخص شده است. جاده آسفالت و کاملا کوهستانی، ۱۶ کیلومتر تا روستای حاجی دلا فاصله دارد.

 
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام

ورود/ثبت نام

لطفا برای ورود یا ثبت نام،شماره تلفن همراه خودرا وارد کنیددیدگاه ها