پشتیبانی 09114481870 انتخاب استان ارسال خبر و مقاله ثبت اقامتگاه ۰

بدون دیدگاه

موزه ملی ایران (موزه ایران باستان) قدیمی‌ترین، مهم‌ترین، بزرگ‌ترین و از غنی‌ترین موزه های ایران است. این موزه به دو بخش ایران باستان و دوران اسلامی تقسیم می‌شود. در بخش ایران باستان اشیای تاریخی از دوران پارینه سنگی تا دوران ساسانی به نمایش گذاشته شده است. در بخش اسلامی هم آثار دوران پس از اسلام به نمایش در آمده است.

تاریخچه موزه ملی ایران

در سال ۱۲۹۵ بود که مرتضی قلی خان ممتاز الملک یکی از اتاق های مدرسه دارالفنون تهران را به فضایی به نام موزه تبدیل کرد و بیش از ۲۷۰ شیء تاریخی را در آن گردآوری کرد. پس از مدتی که حفاری های باستان شناسی آغاز شد(۱۳۰۶)، جای خالی فضایی تحت عنوان موزه به شدت احساس می شد و در نتیجه دستور ساخت موزه صادر شد. ابتدا این دستور در سال ۱۳۰۸ به آندره گدار فرانسوی ابلاغ شد تا نقشه ای شایسته برای موزه ایران طراحی کند. این معمار فرانسوی با مطالعه سبک معماری ایرانی و با الهام از ایوان طاق کسری طرحی مطابق معماری و تاریخ ایران طراحی کرد. این طرح در سال ۱۳۱۴ به معماران ایرانی حاج عباس قلی معمار باشی و استاد مراد تبریزی داده شد تا عملیات ساخت و ساز را آغاز کند و در نهایت پس از دو سال فعالیت، موزه ملی ایران مورد بهره برداری قرار گرفت.

تاریخچه موزه ملی ایران

معرفی کامل موزه ملی ایران

موزه ملی ایران علاوه بر آنکه به عنوان اولین موزه رسمی کشور شناخته می شود در لیست بزرگ‌ترین، مهم‌ترین و قدیمی‌ترین موزه های ایران قرار دارد. جالب است بدانید که بیشترین یافته‌های باستان‌شناسی از کاوش‌های علمی توسط گروه های باستان شناسی داخلی و خارجی که در سال های گذشته در ایران فعالیت داشتند، از دوران پارینه‌سنگی تا اسلامی در قالب دو موزه (ایران باستان) و (دوران اسلامی) در سالن های مجزا و یا در گنجینه موزه نگهداری می شوند.

معمار و سازنده موزه ملی ایران

در سال 1928 میلادی در زمان رضاخان به منظور طراحی دو ساختمان مدرن در شهر تهران فردی به نام آندره گدار فرانسوی به ایران آورده شد. او باستان شناس و مهندس معمار بود که در کشورهای خاورمیانه از جمله هند و مصر به تحقیق پرداخت. از این مهندس فرانسوی خواسته شد تا کار طراحی یک ساختمان مدرن موزه و یک ساختمان کتابخانه ملی را متناسب با ویژگی های معماری ایرانی به ویژه معماری باستانی شروع کند. پس از طراحی موزه توسط آندره گدار در سال 1313 خورشیدی کار تکمیل دو ساختمان توسط عباسعلی معمار و استاد مرادعلی تبریزی شروع شد.

آندره گدار حدود 25 سال در استخدام دولت ایران بود و در این زمان به جز طراحی موزه ملی ایران به طراحی سقف حافظیه شیراز و مدرسه ایرانشهر یزد در خیابان رجایی پرداخت. از ویژگی های مهم طراحی او تلفیق معماری مدرن اروپا با عناصر سبک معماری ساسانی و صفوی بود.

 معمار و سازنده موزه ملی ایران

موزه ملی ایران کجاست؟

مجموعه موزه ملی ایران در استان تهران قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود.این موزه در مجاورت خیابان سی‌تیر و در بخش غربی خیابان ملل متحد، شمال خیابان امام خمینی یا سپه سابق و در غرب وزارت امور خارجه قرار دارد.

آدرس و مشخصات کامل موزه ایران باستان

احتمالا بعد از خواندن مطلب بالا اولین سوالی که به ذهن شما متبادر می شود این است که موزه ملی ایران کجاست؟ برخلاف سایر موزه های ایران و شهر تهران موزه ایران باستان یکی از نام آشناترین و فعال ترین موزه های ایران در کنار دو موزه دیگر به نام مجموعه کاخ گلستان و مجموعه سعد آباد است.

• آدرس موزه ملی ایران: خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک
• تلفن:۶-۶۶۷۰۲۰۶۱-۰۲۱
• نمابر: ۶۶۷۴۶۱۶۴-۰۲۱
• کدپستی: ۱۱۳۶۹۱۷۱۱۱
• وب سایت موزه ملی ایران: irannationalmuseum.ir

چطور به موزه ملی ایران برویم؟

یکی از آسان ترین موزه های ایران برای تردد گردشگران با وسیله شخصی و یا حمل و نقل عمومی موزه ملی ایران و سردر باغ ملی، کاخ گلستان است. شاید به همین خاطر باشد که بیشتر گردشگران خارجی بدون نیاز به راهنما خود را به موزه می رسانند.

نزدیک ترین ایستگاه های مترو به موزه ملی ایران

ایستگاه های متروی میدان حسن آباد و میدان امام خمینی در فاصله مناسبی از موزه قرار دارند.

اگر از متروی 15 خرداد خارج شوید در مسیر خود به سمت موزه ملی از مقابل موزه پست، سردرباغ ملی، مجموعه دادگستری سابق، ساختمان وزارت امور خارجه، دانشگاه هنر و... دیدن خواهید کرد.

از ایستگاه حسن آباد نیز می توانید پس از قدم زدن در میدان زیبای حسن آباد، آرام آرام به سمت استریت فود تهران، خیابان فردوسی و کوشک مصری، کاخ گلستان بروید.

موزه ایران باستان تهران

موزه ایران باستان بنایی دو طبقه است. در طبقه اول موزه آثاری از دوران پارینه سنگی، دوران نو سنگی، مس و سنگ را خواهید دید. در طبقه همکف این بنا بازدید از عصر مفرغ و آهن شروع شده و با دوره هخامنشی و سلوکی ادامه یافته و در دوران پارتی و ساسانی به پایان خواهد رسید.

موزه باستان شناسی و هنر اسلامی ایران

موزه دوره اسلامی ساختمانی سه طبقه است که طبقه همکف آن به برگزاری نمایشگاه های موقت و سالن اجتماعات اختصاص دارد. طبقه اول آن به آثاری از دوره های تیموری، صفوی و قاجار اختصاص یافته و در طبقه دوم آن آثاری از دوران صدر اسلام، سلجوقیان و ایلخانیان را مشاهده خواهید کرد.

 

برچسب ها

موزه ملی ایران آثار ملی ایران جاهای دیدنی تهران دیدنی های تهران مکان های دیدنی تهران جاذبه های گردشگری در تهرانارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام

ورود/ثبت نام

لطفا برای ورود یا ثبت نام،شماره تلفن همراه خودرا وارد کنیددیدگاه ها