سوادکوه مقصدی محبوب برای گردشگران

۳/تیر/۱۳۹۹ مقالات بدون دیدگاه

سوادکوه مقصدی محبوب برای گردشگران : سوادکوه یک شهر سرسبز در مازندران در منطقه البرز مرکزی است که با کوه و جنگل احاطه شده است. شهری با طبیعتی جذاب که مقصدی محبوب برای گردشگران است. پیشنهاد ما به شما برای ماندن و گشت و گذار در سوادکوه کلبه جنگلی دنیز و کلبه جنگلی الیزه می باشد. اقامتی بی نظیر در میان جنگل های بکر که سفر به یاد ماندنی برای شما رقم می زند.

آب و هوای این شهر معتدل و نیمه مرطوب است. به دلیل وجود مراتع سبز در منطقه عمده مشاغل مردم کشاورزی و دامپروری است.

قرار گرفتن در همسایگی راه‌های اتصال شمال و جنوب ایران نقش مهمی در توسعه شهر دارد. پل سفید در مسیر تهران به مازندران واقع شده است. علاوه بر این ، راه آهن تهران - شمال از این منطقه عبور می کند.

جاذبه های طبیعی سوادکوه

آبشار گزو در منطقه شیرگاه، یکی از مناطق اطراف سوادکوه ، در قلب یک جنگل سرسبز از جاذبه های طبیعی شهر سوادکوه است.

دریاچه شورمست یکی دیگر از جاذبه های طبیعی سوادکوه است. این دریاچه نزدیک به پل سفید است که در قلب درختان جنگلی بالای کوه شکل گرفته است.

سوادکوه مقصدی محبوب برای گردشگران

پل ورسک در جهت راه آهن تهران - شمال در روستای ورسک ساخته شد. این پل از معروف ترین و زیباترین قسمت های راه آهن تهران - شمال است و معروف به سه خط طلا (سه خط طلایی) از نکات شگفت انگیز این راه آهن است که بعد از پل ورسک ، بین روستاهای ورسک و گدوک قرار گرفته است. آبشار ورسک یکی دیگر از جاذبه های گردشگری روستای ورسک است.

منطقه جنگلی اوریم ، ارفع کوه ، جنگل هلی دار ، غار زنگیان و غار کیجاکچال از دیگر جاذبه های طبیعی سوادکوه است. جنگل راش (راش) در حوالی روستای سنگده در پاییز از زیبایی بی نظیری برخوردار است که مقصد سفرهای طبیعت گردی است.

دریاچه سد لفور یا سد البرز یکی دیگر از مناطق جذاب سوادکوه است که در تقاطع سه رودخانه مستقر شده است. این سد بزرگ در منطقه جنگلی قرار دارد که در اطراف آن می توان مناظر دیدنی بسیاری را دید.

دیدنی های سوادکوه

گنبد لاجیم

این برج در روستای لاجیم ، در شهرستان سواد کوه واقع شده است و به اشتباه به عنوان امامزاده عبدالله معروف شده است. همان در خطوط ساده ساخته شده است ، اما در عین حال ظرافت را حفظ می کند.

به شکل گرد و دارای گنبد مخروطی است. در اینجا دو کتیبه آجری دیده می شود که دارای کتیبه های حاشیه ای ، پهلوی و ساسانی است. اولی تاریخ 413 هجری را فاش می کند. پس از تعمیرات اساسی ، این مجاورت در حال حاضر محلی برای زیارت ساکنان روستای لاجیم و سایر مناطق روستایی سواد کوه است.

سوادکوه مقصدی محبوب برای گردشگران

پل ورسک

این پل در زمان سلطنت رضا شاه ، بر روی رودخانه ورسك در مجاورت سواد كوه ساخته شده است. در طول جنگ جهانی دوم ، به عنوان معروف به پلی پیروزی یا همان پل پیروزی شناخته می شد.

این پل در ارتفاع 110 متری قرار دارد. طاق آن 66 متر است. در درازا. همین یکی از کارشناسی ارشد مهندسی مربوط به مسیر راه آهن در شمال ایران است.

سوادکوه مقصدی محبوب برای گردشگران

قلعه کنگلو

همین مسافت در فاصله 20 کیلومتری است. جنوب شرقی دو آب ، و در ارتفاعی صخره ای واقع شده است. با توجه به گذشت زمان ، بخش عمده ای از این ساختار در حال ویرانی است. نما و تالارهای ساخته شده از سنگ و دارای برج های دیداری در مسافت هستند.

این سازه به صورت داخلی مدور است و از نوع دو طبقه است. مصالح به کار رفته در ساخت و سازها اسلب سنگی ، و ترکیبی از گچ و سنگ است. همین ویژگی منحصر به فرد است به احترام به معماری ، و یادگارهایی از اوایل دوره صفویه است.

سوادکوه مقصدی محبوب برای گردشگران

آلاشت

آلاشت در 18 کیلومتری زیراب ، زادگاه رضاخان ، بنیانگذار سلسله پهلوی است. آلاشت در مجاورت منطقه کوهستانی و جنگلی قرار دارد. در اینجا خانه ها عمدتاً از آجرهای پخته شده آفتاب ساخته شده و سقفهای آن پوشیده از چوب است. زادگاه پهلوی اول در مجاورت پهلوی و سازه دو طبقه است. بعد از تعمیرات, به یک کتابخانه عمومی تبدیل شد.

سوادکوه مقصدی محبوب برای گردشگران

صنایع دستی سوادکوه

سوادکوه مکان مناسبی برای خرید گیاهان دارویی است. از جمله صنایع دستی سوادکوه می توان به نجاری چوبی ، نمدی ، پارچه ای بافی ، جاجیم و دلیجی اشاره کرد. تیرونگ پستی ، کوماج و حلوا برخی از غذاهای ویژه شهر سوادکوه هستند.
دیدگاه
دیدگاه شما :