فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

غربال‌گری بینایی‌سنجی کودکان در ۳۳۰ مرکز در استان گلستان اجرا می‌شود ۱۳۹۶/۸/۲

قائم مقام سازمان بهزیستی استان گلستان گفت: غربال‌گری بینایی‌سنجی کودکان ۳ تا ۶ سال در حدود ۳۳۰ مرکز انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، سید حسن میرفندرسکی ظهر امروز در مراسم آغاز طرح غربال‌گری بینایی‌سنجی در گرگان اظهار داشت: طرح سنجش از امروز همزمان با سراسر کشور آغاز شد و در این طرح بیش از 330 مرکز این طرح اجرا می‌شود.

وی تاکید کرد: بیش از 315 پایگاه غیرثابت به همراه 14 پایگاه ثابت در مهدهای کودک و مراکز بهداشتی استان غربال‌گری کودکان را انجام می‌دهند.

میرفندرسکی افزود: پیش‌بینی می‌شود بیش از 96 کودک 3 تا 6 سال استان گلستان در این طرح شرکت کنند این طرح 2 مرحله‌ای است و کودکان در مرحله نخست در مهدها و مراکز درمانی توسط مربیان آموزش دیده معاینه می‌شوند.

قائم مقام سازمان بهزیستی استان گلستان تاکید کرد: خانواده‌ها می‌توانند با مراجعه به مکان‌های مشخص شده در این طرح شرکت کنند و برای خانواده‌های کم‌درآمد این طرح رایگان انجام می‌شود تا در صورت داشتن عیوب انکساری چشم در مراحل اولیه شناسایی و درمان انجام شود تا کودکان دچار مشکلات کم بینایی و نابینایی در بزرگسالی نشوند.

میرفندرسکی خاطرنشان کرد: این طرح از ابتدای آبان تا 15 آذرماه در مهدهای کودک استان گلستان، پیش دبستانی و پایگاه‌های غیردائمی غربال بینایی اجرا می‌شود.

قائم مقام سازمان بهزیستی استان گلستان تصریح کرد: این غربالگری به 2 شیوه غربال با دستگاه و غربال با ایچارت در مناطق شهری و روستائی به صورت ثابت و سیار انجام می‌شود.

میرفندرسکی اظهار داشت: تنبلی چشم دید را کاهش داده و پیشرفت آن منجر به کم‌بینایی و حتی نابینایی می‌شود و در یادگیری و تمرکز کودکان تأثیرات سوء داشته و فرد را در معرض حوادث قرار می‌دهد.

وی تصریح کرد: تنبلی چشم می‌تواند در یادگیری و دید 3‌ بعدی و دقت کودک و در آینده نیز در انتخاب شغل و بروز حوادث و تصادفات تأثیرگذار باشد و آغازی برای معلولیت‌های دیگر باشد اما با پیشگیری از آن می‌توان رضایت از زندگی را افزایش داد.

قائم مقام سازمان بهزیستی استان گلستان با اشاره به اهداف اجرای این طرح تاکید کرد: هدف اصلی جلوگیری از معلولیت‌های ناشی از تنبلی چشم در کودکان است که به علت عدم فعالیت سلول‌های چشمی، همه توان بینایی فرد برعهده یکی از چشم‌ها قرار گرفته و چشم دیگر کم کم از کار می‌افتد.