فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

کوچ پرندگان مهاجر به تالاب های گلستان آغاز شد ۱۳۹۶/۷/۲۲

گرگان - مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان از آغاز کوچ زمستانه ۳۰۴ گونه پرنده به تالاب های استان گلستان خبر داد.

امیر عبدوس در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: هر ساله با نفوذ موج سرما به عرض های شمالی کوچ زمستانه پرندگان به تالاب های استان آغاز شده و حدود ۳۰۴ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی وارد تالاب های استان می شوند.

وی از ورود نخستین گروه از پرندگان مهاجر به تالاب های استان خبر داد و گفت: از این ۳۰۴ گونه ۱۰۲ گونه بومی استان و ۹۷ گونه زمستان گذران و ۱۹ گونه مهاجر عبوری و اتفاقی هستند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گلستان یادآور شد: تالاب های بین المللی آلاگل، آلما گل، آجی گل و گمیشان با دارا بودن پوشش گیاهی متنوع همچون عف شور، جارو ترکمنی، سلمه ی سفید، گز شاهی، خارشتر و یولاف وحشی بستر مناسبی برای تغذیه انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی است.

چنگر و خوتکا نخستین میهمانان گلستان

وی ادامه داد: چنگر و خوتکا نخستین مهمانان زمستانه تالاب های استان گلستان هستند و در روزهای آتی پرندگانی همچون اردک سرسفید، اردک بلوطی،‌ قو، غاز، باکلان، کشیم ها،‌ پرستوهای دریایی ، سلیم ها  و کاکائی ها وارد استان می شوند.

عبدوس متذکر شد: برخی از این پرندگان مانند پلیکان، فلامینگو و قو به لحاظ ارزش های حفاظتی، حمایت شده و برخی هم  مانند پلیکان پاخاکستری و عقاب دریایی دم سفید از گونه های در معرض خطر انقراض به شمار می آیند و حفظ و حراست از آن ها ضروری است.

وی با یادآوری اینکه بعضی از این پرندگان با طی کردن هزاران کیلومتر به تالاب های گلستان پناه می آوردند، تصریح کرد: تالاب های استان گلستان و خلیج گرگان به عنوان نخستین ایستگاه این پرندگان است و تعدادی از این پرندگان در این زیستگاه ها زمستان گذرانی کرده و تعدادی از آن ها پس از توقفی کوتاه به نواحی جنوبی کشور ادامه مسیر می دهند.