فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

دانشگاه منابع طبیعی گرگان میزبان همایش بین المللی «لس» شد ۱۳۹۶/۷/۱۷

دانشگاه منابع طبیعی گرگان میزبان همایش بین المللی «لس» شد :همایش بین المللی «لس» شامگاه یکشنبه با حضور محققان داخلی و خارجی در تالار خلیج فارس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان آغاز شد و تا ۲۰ مهر ماه ادامه خواهد داشت.

دبیر همایش بین المللی «لس» در مراسم افتتاحیه این همایش گفت: ۱۰۰ مقاله به دبیر خانه همایش ارسال شده بود که پس از بررسی داوران ۶۵ مقاله برای ارائه در این همایش تایید شد.

خرمالی افزود: از این تعداد ۲۶ مقاله به صورت سخنرانی و ۳۹ مقاله به صورت پوستر ارائه می شود، همچنین چهار سخنرانی کلیدی در این همایش ارایه می شود که ‌پروفسور آشوک کومار سینگوی استاد دانشگاه احمد آباد هند در موضوع ارتباط سن یابی خشکی و دریا و سخنرانی پروفسور فاهوچی عضو آکادمی لانژو چین در موضوع تغییرات اقلیمی فلات تبت، دو سخنران کلیدی روز نخست هستند.

وی ادامه داد: در این همایش محققانی از کشورهای آلمان، اتریش، استرالیا، چین، هند، مجارستان، کرواسی، چک، لهستان و روسیه حضور خواهند داشت.

خرمالی تصریح کرد: چاپ ۱۱ مقاله در یکی از معتبرترین مجلات بین المللی با عنوان لس، خاک‌ها و تغییر اقیلم در ایران و مناطق مجاور از دستاوردهای برگزاری سمپوزیوم بین المللی لس بود که سال ۲۰۱۴ در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

وی یادآور شد: سعی می کنیم نتایج این همایش در قالب مقالاتی در مجلات بین المللی منتشر شود و در اختیار سایر محققان و علاقمندان به موضوع لس قرار بگیرد.

بازدید محققان از پایگاه‌های مطالعاتی لس گلستان و مازندران

دبیر اجرایی همایش بین المللی «لس» هم اظهار کرد: بازدید از پایگاه‌های مطالعاتی لس استان‌های گلستان و مازندران برای محققانی که از داخل و خارج از کشور در این همایش حضور دارند برنامه ریزی شده است.

کیانی افزود: بازدید از مناطق خالد نبی، مبارک آباد، آق امام و گچی شو در روز سه شنبه، بازدید از تالاب آلماگل، مناطق آق بند و گنبدکاووس در روز چهارشنبه و بازدید از خاک‌های منطقه جنگلی النگدره، سعدآباد و نکا در روز پنجشنبه انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: لس، ریزگردها و تغییر اقلیم، کاربردها و استعدادهای خاک‌های لسی، روش‌ها و ابزارهای مطالعه لس از موضوع‌های مورد بحث در این همایش است.

تدوین برنامه پنج ساله برای میزان حاصل خیزی خاک‌های لسی گرگان

یکی از اساتید دانشگاه لانژو چین که در همایش بین المللی لس در گرگان حضور داشت، گفت: مطالعه بر روی خک‌های لس ایران برای یافتن میزان خشکسالی آسیای میانه مهم است.

پروفسور فاهو چن افزود: به دلیل قرار گرفتن بخشی از جاده ابریشم در خاک ایران در حال تدوین برنامه پنج ساله در دانشگاه لانژو چین هستیم تا منابع ارزشمند لس و میزان حاصل خیزی خاک‌های لسی گرگان را مورد بررسی قرار دهیم.

وی تصریح کرد: مدیریت صحیح استفاده و بهره برداری از خاک‌های لسی می‌تواند در زندگی آینده بشری تاثیر داشته باشد.

وی یادآور شد: ضخیم‌ترین منابع خاک‌های لسی جهان در کشور چین وجود دارد.

لازم به ذکر است؛ ریزترین مواد حمل شده توسط بادها به صورت لایه‌هایی روی هم انباشته می‌شوند که به مجموع آنها لس می‌گویند.

این خاک‌های ریزدانه و زرد و قرمز را در شمال چین، اروپای مرکزی و برخی نواحی ایالات متحده آمریکا و ترکمن صحرا در ایران می‌توان دید.

یک درصد از منابع لس جهان در ایران است و بیشترین لس‌های ایران هم در گلستان وجود دارد.

منبع :مهر