بیش از ۴۴ هزار تن سویا از کشاورزان گلستان خریداری می‌شود ۱۳۹۶/۸/۷

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی گلستان با بیان اینکه بیش از ۴۴ هزار تن سویا از کشاورزان گلستان خریداری می‌شود، گفت: ۱۷ مرکز خرید در سراسر استان گلستان راه‌اندازی شده است.

حمید علی‌محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان درباره خرید محصول تضمینی سویا از کشاورزان استان اظهار داشت: کار برداشت محصول سویا در استان گلستان آغاز شده و 17 مرکز خرید نیز از روز پنج‌شنبه در شرق، غرب و مرکز استان برپا شده است. در صورتی که میزان برداشت محصول بیش از پیش‌بینی‌ها باشد و در صورت نیاز، تعداد مراکز خرید افزایش پیدا خواهد کرد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی گلستان درباره پیش‌بینی میزان خرید سویا در استان اظهار داشت: پیش‌بینی میزان تولید سویا در استان از سوی سازمان جهادکشاورزی می‌شود و برهمین اساس هم به‌نظر می‌رسد تا پایان فصل برداشت بیش از 44 هزار تن سویا از کشاورزان استان خریداری شود.

وی با اشاره به قیمت خرید تضمینی این محصول گفت: با توجه به افزایش 10 درصدی قیمت خرید تضمینی سویا در سالجاری، قیمت محصول 2 هزار و 469 تومان و 7 ریال است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان گلستان ادامه داد: کشاورزان عجله برای برداشت نداشته باشند زیرا محصول باید استانداردهای لازم برای خرید تضمینی که شامل 2 درصد ناخالصی و 12 درصد رطوبت است، داشته باشد و اگر بیش از این مقدار باشد با افت قیمت مواجه می‌شود.

وی اظهار کرد: در سال زراعی جاری 17 هزار هکتار از مزارع کشاورزان گلستانی به کشت سویا اختصاص یافت که در مقایسه با سال زراعی گذشته حدود 14 هزار هکتار کاهش یافته است.