فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

جولان اِلمان های بی هویت در گرگان ۱۳۹۶/۷/۱۳

جولان اِلمان های بی هویت در گرگان :گرگان- المان های شهری یکی از ابزار انتقال فرهنگ است اما ساخت نمادهای نامفهوم در گرگان توسط شهرداری موجب شده فرهنگ و تمدن این شهر برای توریست ها و مسافران ناشناخته بماند.

 گروه استان‌ها- مونا محمدقاسمی: وقتی وارد یک شهر جدید می‌شویم اولین چیزی که به چشممان می‌آید نمادها و المان‌های ورودی آن شهر است که معرف شهر و فرهنگ آن منطقه است. فضاهای شهری محل تعاملات اجتماعی مردم بوده و از طریق نمادها و المان‌های مخصوص می‌توان فرهنگ و تمدن یک شهر را به توریست‌ها و مسافران معرفی کرد.

شهر گرگان معروف به شهر تاریخ و طبیعت است، اما هیچ‌یک از این دو عنصر در المان‌ها و نمادهای شهری گرگان دیده نمی‌شود. المان میدان بسیج که در مسیر خروجی مسافرانی که قصد رفتن به ساری و یا تهران رادارند قرار دارد در ظاهر شبیه به سازه‌ای فیزیکی است اما برخی می‌گویند شبیه به پنبه نماد طلای سفید استان گلستان است.

در میدان فخرالدین اسعد گرگانی که تالاری هم به همین نام در آن میدان قرارگرفته است یک مجسمه کتاب به دست از خالق «ویس و رامین» نصب شده است؛ اما در دیگر نقاط شهر هیچ خبری از نمادهای شهر گرگان که معرف دیار دارالمؤمنین باشد دیده نمی‌شود. میدانی مزین به نام و المان «مادر» در اکثر شهرهای کشور دیده می‌شود در شهر گرگان هم میدانی به نام مادر وجود داشت که به دلیل ضعف در ساخت و معرفی آن اکنون خبری از آن نیست. .......

وجود المان هایی تقلیدی در گرگان

این کارشناس مدیریت شهری افزود: در برخی از مناطق شهر گرگان هم المان‌هایی ساخته‌شده است که جنبه تقلیدی از المان‌هایی در خارج از کشور یا شهرهای دیگر بوده اما باید تلاش کنیم این المان‌ها جنبه الگوبرداری داشته باشد نه کار تقلیدی.

وی افزود: در بلوار الغدیر گرگان میدانی به نام مادر درست کردند و مجسمه‌ای با عنوان مادر در آن میدان گذاشتند ولی بعد از مدتی این المان جمع‌آوری شد چراکه شکل ظاهری مناسبی نداشت.

ساخت اِلمان باید حساب شده باشد

اکبری گفت: ساخت و طراحی المان باید از قبل حساب‌شده باشد و ببینیم فلسفه ساخت این المان‌ها چیست، چه هدفی را از ساخت آن‌ها دنبال می‌کنیم چراکه ویژگی خاص هر سکونت‌گاهی با المان می‌تواند مطرح شود.

وی اظهار کرد: به گرگان شهر تاریخ و طبیعت گفته می‌شود و المان‌هایی که در سطح شهر قرار است ساخته شود باید مبتنی بر این دو ویژگی باشد تا برای افرادی که وارد شهر می‌شود این نمادها معرفی شهر شود.

اکبری با اشاره به المان ساخته‌شده در میدان بسیج گرگان اظهار کرد: باید در مبادی ورودی شهر کارهای اولویت‌داری انجام دهیم چراکه نقش شناسنامه فرهنگی شهر را دارد و معرف و گویای تمدن شهر است.

مهدیه صبوحی، کارشناس معماری و شهرسازی هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: المان یا نمادهای شهری شاخصه‌های یک شهر را به مردم معرفی می‌کنند و رابط بین شهر و شهروند هستند و علاوه برجذب توریست و گردشگر در ایجاد درآمد هم نقش دارند.

صبوحی ادامه داد: در شهر گرگان از شاخص‌هایی مانند کشاورزی، اقلیم، تاریخ و ورزش برخورداریم که می‌توانیم در بحث نمادسازی از آن‌ها بهره ببریم........

منبع : خبرگزاری مهر